Katsushika Hokusai - "Wielka fala w Kanagawie"

Zapewne każdy z was zna ten drzeworyt "z widzenia". Wielka fala w Kanagawie to najsłynniejszy drzeworyt Hokusaia, żyjącego na przełomie XVIII i IX wieku japońskiego artysty. Pochodzi on z serii Trzydzieścei sześć widoków góry Fuji.
Poerwotnie Hokusai zamierzał wydać cykl Osiem widoków góry Fuji, które miały przedstawiać widok wulkanu zmieniający się w zależności od pór roku i pogody. Został on zapowiedziany w książce Hikusaia z 1823 roku Wzornik modnych grzebieni i kiseru (fajek) inspirowanych formą góry Fuji. Niestety tan projek nie został zrealizowany. Zamiast niego, Hokusai stworzył Trzydzieści sześć widoków góry Fuji. Cykl ten cieszył się tak dużą popularnością, że później dodano do niego jeszcze dziesięć drzeworytów.
Ale dlaczego dzieła Hokusaia były tak wyjątkowe?



Katsushika jako jeden z niewielu artystów z tamtych czasów interesował się sztuka Zachodu i dostępnymi tam materiałami artystycznymi. W latach panowania w Japonii szogunatu Tokugawa (1603-1868), kraj został odizolowany od świata zewnętrznego. W 1826 roku pracownia Hokisaia przyjęła zamówienie Philipa Franza von Siebolda, znanego kolekcjonera sztuki japońskiej, na serię malowideł przedstawiających japońskie obyczaje. Mimo, że przyjęcie tego zlecenia było dość niebezpieczne, ze względu na ograniczenie przez Szoguna dostępu cudzoziemców do informacji o Japonii, Hokusai czerpał z niego dużo korzyści. Miał łatwy dostęp do holenderskiej sztuki i materiałów, a w przyszłości jego dzieła ze zbioru von Siebolda przyniosły mu uznanie na Zachodzie.


To tyle, jeśli chodzi o historię Hokusaia i Wielkiej fali. Ja osobiście bardzo lubi ten drzeworyt. Oczywiście nie jestem znawczynią... w sumie to w ogóle nie znam się na drzeworytach itp., ale uważam, że Wielka fala w Kanagawie ma w sobie to coś... Coś czego nigdy dość.

 P.S
A to ci dopiero heca. XD

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz